![ออบไลจ โรบอท](https://innovation.expo.kmitl.co/api/files/9ckbj4ej3j1aadu/xfm3vp1ir24tn0l/img_0450_Zm7xx95mVo.jpeg)
Details
Our concept is to be a comprehensive support assistant in all aspects of hotel services for guests. Our model will take the form of a robot, but not just any robot like those seen in restaurants or typical smart robots. Ours will be a new type of robot, integrating aspects of both robotics and kiosks, making it modern, convenient, fast, and impressive. This AI robot combines a multitude of functions to enhance guest convenience in every aspect of service, including an exterior design inspired by service staff uniforms and the added feature of a mobile mini-bar to serve guests on the go.
Objective
เพราะอยากให้มีเทคโนโลยีที่นำมาช่วยเหลือในองค์กรโรงแรมซึ่งมีความสนใจในตัว kiosk ขององค์กรท่าอากาศยาน จึงอยากนำเทคโนโลยีนี้มาปรับใช้ควบคู่ไปกับ Drlivery robot จึงออกมาเป็น Obligated Robot ที่ตอบโจทย์ความทันสมัย สะดวกสบาย รวดเร็วและสร้างความประทับใจเพราะเจ้าตัว ออไลจ โรบอทนี้ ได้รวมฟังก์ชั่นมากมายเพื่ออำนวยความสะดวกให้แก่แขกในทุกมิติของการบริการ รวมไปถึงรูปลักษณะภายนอกที่ได้แรงบันดาลใจมากจากยูนิฟอร์มของพนักงานบริการเสริฟเพราะออฟไลจโรบอทมีบริการมินิบาร์เคลื่อนที่พร้อมเสริฟให้กับแขกทุกท่าน
Project Members
![](/android-chrome-192x192.png)
เจนจิรา พรมแดง
JANEJIRA PROMDANG
#นักศึกษา
Member
![](/android-chrome-192x192.png)
ฐิติมา วงษ์ตา
THITIMA WONGTA
#นักศึกษา
Member
![](/android-chrome-192x192.png)
ศิริวรรณา เพ็ชรรัตน์
SIRIWANNA PHETCHARAT
#นักศึกษา
Member
![](/android-chrome-192x192.png)
สกนธรัตน์ ล้อทองพานิชย์
SAKONTHARAT LORTHONGPHANIT
#นักศึกษา
Member
![](/android-chrome-192x192.png)
เชิดศักดิ์ มานะกิจไพศาล
Cherdsak Manakitpaisan
#อาจารย์
Advisor
Vote for this Innovation!
Loading...
Powered By KMITL Innovation Project